Základná práca s maskou

Masky sú dôležitou súčasťou vrstiev a veľmi užitočné pri pokročilých úprav fotografií. Uľahčia vám prácu, umožnia sa vrátiť k pôvodnému obrázku a budú pre vás neodmysliteľnou súčasťou každej pokročilej operácie. Vyskúšajte si prácu s maskou:

 
 

Ako maskovať vrstvu?

Vľavo: Maska obrázku s motýľom. Hovorí nám, ktoré časti obrázka chceme zobraziť (biele) a ktoré nie (čierne). Vpravo: výsledok použitia masky na obrázok s motýľom. Kockované pozadie predstavuje priehľadnú časť. Maskovať vrstvu teda znamená vybrať, ktorú časť obrázka chcem zobraziť a ktorú nie, a túto informáciu naniesť do masky.

praca s maskou
 

Ako vytvoriť masku v ZPS X?

Masku vytvoríte kliknutím na ikonu masky v panely vrstiev. Zvolíte hneď prvú možnosť "Odkryť všetko." Je to najpoužívanejší spôsob zobrazenia masky. Tým poviete Zoner Photo Studiu, že chcete vrstve priradiť masku a "odkryť na nej všetko" čiže ju vyplniť bielou farbou a všetko zobraziť.

praca s maskou
 

Ako upraviť masku štetcom

Našim cieľom bude namaľovať čiernou farbou tie miesta, ktoré chceme na obrázku odstrániť. Zvolíme nástroj štetec, plnú čiernu farbu, klikneme na masku, aby bola aktívna a zafarbíme. Ak chceme odstránené miesta na fotke opäť zobraziť, zvolíme si bielu farbu a vyfarbíme ich. Toto je základný princíp fungovania masky.

praca s maskou
 

Už ste len krok od skvelých fotiek

Vyskúšajte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo a bez záväzkov!
 
Stiahnuť zadarmoPodporuje Windows 7,8 a 10.