Ako na triedenie fotografií? Pomôžu vám kľúčové slová

Poznáte to: potrebujete nájsť jednu konkrétnu fotku, ale medzi množstvom snímok a zložiek ju nemôžete dohľadať. Alebo pri tom zbytočne strávite desiatky minút. Stačí pritom využiť triedenie fotografií pomocou kľúčových slov a akúkoľvek fotku nájdete za pár sekúnd.

Správna organizácia fotiek je (alebo by aspoň mala byť) základ pre každého fotografa. Vďaka nej si výrazne zjednodušíte vyhľadávanie fotografií podľa najrôznejších kritérií, ako sú napríklad autor, lokalita alebo kľúčové slová.

Práve kľúčové slová (niekedy sa im hovorí aj štítky) patrí k najšikovnejším nástrojom pre triedenie fotografií. S ich pomocou priradíte snímkam informácie ako:

 •  žáner fotiek,
 •  mená ľudí alebo názvy objektov na obrázku,
 •  ďalšie heslá, ktoré názov súboru alebo priečinka nemôže pojať.

Nehrozí pritom, že premenovaním fotiek o tieto informácie prídete. A pomocou kľúčových slov navyše fotografie jednoducho a hlavne rýchlo vyhľadáte.

Priraďte snímkam kľúčové slová

Pri triedení fotografií sa najskôr zamyslite nad tým, čo najčastejšie fotografujete. Podľa toho si spíšte vhodné kľúčové slová.

Následne ich snímkam priraďte. Pomôže vám s tým Zoner Photo Studio , ktoré umožňuje upravovať metadáta fotografií. Máte dve možnosti, ako na to.

 • V module Správca Zoner Photo Studia označte fotky, ktorým chcete dané kľúčové slovo priradiť. V pravom paneli kliknite do políčka Kľúčové slová a zadajte príslušný pojem. Môžete pridať aj niekoľko kľúčových slov naraz.

 • Pokiaľ už kľúčové slovo existuje, nájdete ho v ľavom paneli v záložke Katalóg pod možnosťou Kľúčové slová. V takom prípade stačí označiť snímky, ktorým chcete daný štítok pridať  a pretiahnuť ich na vybrané kľúčové slovo.

Pri práci s kľúčovými slovami sa občas stretnete s tým, že niektoré z nich majú pred sebou hviezdičku. Stáva sa to v prípadoch, keď označíte viac snímok. Hviezdička upozorňuje na to, že kľúčové slovo sa týka len niektorých označených fotiek.

Kategórie vám uľahčia prácu

Aby bolo triedenie fotografií ešte jednoduchšie, vytvorte si tiež kategórie. Do nich potom kľúčové slová rozdelíte.

Môžu to byť napríklad fotografické žánre ako Krajina alebo Reportáž, prípadne všeobecnejšie pojmy ako Ľudia, Zvieratá či Akcia. Záleží len na vás, aké kategórie si vymyslíte.

Pamätajte pritom, že aj kategórie môžu fungovať ako kľúčové slová.

Kategórie sú zároveň kľúčovými slovami a slúžia hlavne ku sprehľadneniu archívu. Narozdiel od bežných kľúčových slov sú označené šípkou. Stačí na ňu kliknúť a kategória sa rozbalí.

 

Kategóriu vytvoríte v ľavom paneli Zoner Photo Studia dvoma spôsobmi:

 1. Kliknite pravým tlačidlom myši na položku Kľúčové slová a vyberte položku Nové kľúčové slovo.
 2. Presuňte kľúčové slová na seba. Jednotlivé kľúčové slová do seba môžete vnorovať.

Rovnakým spôsobom kategóriám pridáte tiež podkategórie. Vytvoríte tak prehľadnú štruktúru a triedenie fotografií bude jednoduchšie.

Pri triedení kľúčových slov do kategórií a podkategórií si vytvoríte napríklad takúto prehľadnú štruktúru.

 

Kam sa kľúčové slová ukladajú?

Pri triedení fotografií pomocou kľúčových slov záleží tiež na tom, či ich pridávate fotkám vo formáte JPG alebo RAW.

U JPGu sa doplnené metadáta zapisujú do zvláštneho súboru, ktorý je ale neoddeliteľnou súčasťou obrázku. Vo Windows si tento súbor pri bežnej práci ani nezobrazíte. Ak tak nevymažete obrázok alebo kľúčové slová nezmeníte v Zoner Photo Studiu, nemusíte sa báť, že o ne prídete.

Pri práci s Rawy je situácia trochu zložitejšia. Dáta sa totiž opäť zapisujú do zvláštneho súboru, ktorý je ale tentoraz uložený samostatne. Má príponu .xmp.

Dávajte si preto pozor, aby ste XMP súbor neodstránili. Neobsahuje totiž len kľúčové slová, hodnotenia alebo expozičné údaje, ale aj všetky ďalšie úpravy, ktoré ste vo fotke urobili v module Vyvolať. Pri vyvolaní RAW snímok sa tieto informácie prepíšu do výsledného obrázku, najčastejšie vo formáte JPG.

Formát RAW a XMP súbor - zobrazenie v prieskumníkovi Windows.

 

Ak fotíte naraz do formátu RAW aj JPG, neznamená to, že musíte kľúčové slová zadávať dvakrát. Stačí v Zoner Photo Studiu využiť funkciu Zoskupiť RAW a JPG. Kľúčové slová (a iné informácie) sa potom pri danom snímku zapíšu do oboch formátov súčasne.

Aby sa vám pri práci v Zoner Photo Studiu vedľa seba nezobrazovali Rawya aj JPGy a práca bola prehľadnejšia, zvoľte položku Zoskupiť RAW a JPG. Zároveň si vyberiete, ktorý typ súborov chcete vidieť.

 

Popisujte fotky už pri nahraní do PC

Ideálne je pridať k fotografiám kľúčové slová už pri ich nahrávaní do počítača. Nie je potreba priraďovať hneď všetky potrebné pojmy, stačí základná výrazy - kategórie.

Popíšte si fotky už pri nahrávaní z fotoaparátu do počítača.

 

Pri triedení snímok pridajte ďalšie kľúčové slová. Je len na vás, koľko ich k jednej fotografii priradíte. Nebojte sa preto byť podrobnejší a použiť všetko, čo môžete v budúcnosti potrebovať. Či už to sú mená ľudí na fotke alebo napríklad názov akcie.

 

Vyhľadávanie pomocou kľúčových slov

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako nájsť potrebné fotky, je využiť vyhľadávanie v Katalógu Zoner Photo Studia. Neprehľadáva totiž fyzické umiestnenie súborov, ale ich virtuálny katalóg.

Stačí doň pridať zložky, kam ukladáte fotografie. Potom si môžete snímky v ľavom paneli Zoner Photo Studia zobraziť podľa:

 •   zložiek,
 •   časovej osi,
 •   kľúčových slov,
 •   a lokácií.

Pre vyhľadávanie fotiek kliknite do poľa s lupou v ľavej hornej časti Správca alebo použite klávesovú skratku Ctrl + F. Zvoľte vhodnú Oblasť hľadania a do vyhľadávacieho riadku zadajte požadovaný výraz. Zoner Photo Studio okamžite nájde všetky fotky s daným kľúčovým slovom (alebo napríklad autorom alebo lokácií).

Pomocou Rýchleho vyhľadávania okamžite nájdete hľadané snímky.

 

Vyhľadávanie podľa kľúčových slov funguje aj v akomkoľvek prehliadači súborov vo Windows. Tieto prehliadače totiž vedia využiť EXIF súborov. Počítajte ale s tým, že vyhľadávanie potrvá dlhšie ako v Katalógu Zoner Photo Studia.

Vďaka kľúčovým slovám sa tak už nemusíte báť, že nejakú fotku nenájdete. Koniec koncov vyskúšajte si to sami. Stiahnite si Zoner Photo Studio X na 7 dní zadarmo a urobte si poriadok vo fotografiách.

Článok vznikol v spolupráci s kolegami zo sesterského projektu Milujemefotografii.cz, kde nájdete aj originálny text.

 

Už ste len krok od skvelých fotiek

Vyskúšajte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zadarmo a bez záväzkov!
 
Stiahnuť zadarmoPodporuje Windows 8 a 10.