Ako na jeseň?
Tipy na fotenie a úpravu fotografií

 

Jeseň je tu. Farby okolo nás sa červenajú a zlatnú, slnko nie je tak ostré a fotografom nastáva doslova fotografická žatva.

Než sa vydáte s foťákom objavovať vhodné zákutia, pozrite sa na tipy našich ambasádorov a nechajte sa inšpirovať ich jesennou tvorbou.

 
 
 

Tomáš Madaj
Hmlové rána zaistia rozprávkový vzhľad

Pre moju scenériu pri rieke som po základnej úprave expozície použil nástroj Polarizácia, ktorý zvýrazní oblohu a vylepší vodnú hladinu, ďalej som využil lokálne úpravy farieb na zvýraznenie jesennej atmosféry a sfarbenie krajiny, a nakoniec som zvolil úpravu pomocou Luma krivky, vďaka ktorej som vyvážil svetlosť bez zásahu do farieb.

Tip: Najlepšie je fotenie ráno a podvečer, kedy krajina nie je tak plochá a vytvára krásne tiene.

 
 
 
 

Upravujte jedným kliknutím

 

Skúste navodiť jesennú atmosféru pomocou presetu. Odporúčame skúsiť Vivid alebo Cold Orange

 
 
 
 

Klára Mariňáková
„Experimentujte s farbami

Fotku s mlokom som najprv upravila v Editore. Pomocou elipsového výberu a Invertovať výber som vyznačila časť, s ktorou chcem ďalej pracovať. Po rozkliknutí Úprav a zvolenie nástroja Rozmazať som upravila silu Gaussovského rozmazania. Všetko som uložila a v module Vyvolať som sa ešte pohrala s farebnosťou.

Tip: Pri jesennom fotení sú dôležité farby, preto sa v postprodukcii nebojte dbať na vyváženie sýtosti a živosti farieb.

 
 
 
 
 
 
 
 

Zdeňka Vrátná
Vinetácia je základ

Pokiaľ vo fotke pracujete s postavou, je dobré si pomocou Štetcového filtra oddeliť tie časti, ktoré by pri úprave mohli pohnúť s prirodzenou farbou pleti. Potom už môžete v kľude zvýrazňovať farby jesene. Ja som použila posun základných farieb a zmenu odtieňa vo Farebných korekciách. Úpravu som zavŕšila doladením svetlosti pomocou Luma krivky.

Tip: Pre docielenie jesenných fotiek v tajomnom duchu použite vinetáciu a nešetrite s ňou.

 
 
 

Vystavte svoje dielo

 

Vo vylepšenom module Vytvoriť bude tvorba fotopredmetov hračkou.

 
 

Pavučiny, jazierka
alebo gaštany?

Prečítajte si ďalšie zaujímavé tipy na fotenie.

 

Magazín

 
 
 
 

Daniel Kasal
Venujte potrebnú starostlivosť fototechnike

Na jeseň môže fototechnika veľa trpieť. Svoje prístroje po fotení vždy nechávam riadne vyschnúť. A keď nemám zrovna priestor pre zhotovovanie nových snímok, pokojne upravím aj fotky z leta. V module Vyvolať som použil Prechodový filter a s pomocou Farebných korekcii pretvoril zelené stromy v jesennej nažltlé lístie.

Tip: Ak máte možnosť skúsiť robiť snímky s Dronom, choďte do toho. Získate tak neobyčajné zábery

 
 
 
 

Zafarbite lístie

 

Vďaka lokálnym úpravám môžete upraviť len vybrané časti fotky a s nimi ďalej pracovať. Zvyšok fotografie zostane úplne nedotknutý.